Rhythms of the World festival 2012 stages line-ups

PUBLISHED: 22:05 30 June 2012 | UPDATED: 15:26 05 July 2012

The Rhythms of the World festival in Hitchin

The Rhythms of the World festival in Hitchin

Daniel Wilson

THE Rhythms of the World music festival returns to Hitchin in July with an eclectic line-up of acts from around the globe.

Rhythms of the World 2011Rhythms of the World 2011

The hugely popular Hertfordshire world music event takes place at Hitchin Priory on Saturday, July 14 and Sunday, July 15.

Among the ROTW 2012 highlights will be former Mercury Music Prize nominees Young Knives on the BBC Introducing Stage on the Saturday night, and punk veterans The Damned over on The Nettlebed Stage.

Vocally ambidextrous all female beat boxing crew The Boxettes will play the main stage on the opening day, as will JuJu.

Winners of the Mojo Magazine world music album of the year in 2011, JuJu are Juldeh Camara from Gambia and renowned UK musician, writer and producer Justin Adams.

ROTWROTW

Sunday will see performances on the main stage from the soulful Speech Debelle, who won the 2009 Mercury Music Prize with critically-acclaimed debut album Speech Therapy, Molotov Jukebox, Stuart O’Connor and Sona Jobarteh.

For those that enjoy reggae, Little Roy has replaced Jamaican great Junior Murvin, the Police and Thieves singer having broken his leg.

Local heroes My Passion will mix rock, post-punk, electro, metal and pop over on the BBC Introducing Stage.

Bedford-based Don Broco, a four-piece post-hardcore band, will also play the BBC Introducing arena, having appeared at UK festivals including Camden Crawl, Download, Reading and Leeds.

JuJu are one of the headlines at this year's Rhythms of the World festival which takes place in Hitchin over the weekend of July 14-15JuJu are one of the headlines at this year's Rhythms of the World festival which takes place in Hitchin over the weekend of July 14-15

Meanwhile, there will be sets from Hertfordshire girl group The Folk on both days, with the acoustic pop trio playing the Icehouse stage on the Saturday and then the Nettlebed the following afternoon.

Music will be playing on all the stages from noon until 11pm on Saturday, and times for Sunday are noon to 9pm.

Tickets for the 2012 ROTW festival cost £10 per day for adults, £5 for youths (aged six to 17), and it is free for five and unders.

The Folk, now down to a three-piece [Picture: Redwood Photography]The Folk, now down to a three-piece [Picture: Redwood Photography]

Here’s a full list of who is playing which stage on each day at Rhythms of the World 2012, artists subject to change.

SATURDAY, JULY 14

** Main Stage

Jassi Sidhu; Juju; Mawkin; North Herts Youth Jazz; R.U.T.A; Skip ‘Little Axe’ McDonald; The Boxettes; The Magic Tombolinos.

** BBC Introducing Stage

Battery City; Burn The Yeti; Coda; Dizareli & The Small Gods; Juicebox DJs; Kaleem Taylor; Monk-Phish; Shoot The Director; Sons Of Guns; The October Game; There Were Bears; Young Knives.

** Icehouse Stage

Andrea Wilde & Donna Mackay; Dan Rogerson; George Kalukusha; Here Comes The Blackout; James Christie; Jordan Bradley; Lastminutecomedy Club; Modern Day Jester; Robbing King Richard; The Folk; The Lovettes.

** Nettlebed Stage

Captains Of The Greasy B*stard; Eastside Jimmy; Fishwife’s Broadside; Genie & The Jivebombers; Keith Waithe; Miss 600; Rebecca De Winter; The Damned; The Floe; Tom Hingley.

** Priory Park

Andy Jones; Billy Daniel Bunter; Blunt Beats Crew; Doug; Eastman & Ruddy Ranks (Kool FM); Julian Rochfort; Marcus G Hurley.

** Arcadeclectic

BlackK@T; Dangerous Dinky; Droome; Edgar Broughton; Marching Donald; Red Maxx; Skip ‘Little Axe’ McDonald; The Ukabilly Big Band; The Zipheads.

** St Marys

Chamber Music For Strings; Gold Dust; Greg McDonald & Gemma Gayner; Guillermo Rozenthuler; Lebedek; Mashasha And Sam; Oka Vanga; Soumik Datta and Bernhard Schimpelsberger; The Portraits; The Tabla Rhythmix.

SUNDAY, JULY 15

** Main Stage

Hitchin Rock Choir; Little Roy; Molotov Jukebox; Owen Stephen; Sona Jobarteh; Speech Debelle; Stuart O’Connor; Toque Tambor.

** BBC Introducing Stage

All Against Nothing; Arms & The Man; Don Broco; Easy Lies; Jack Light; Kenetics; My Passion; Stricken From The Record; The Birthday Suit; The Mavis Krank; The SoundARC DJs.

** Icehouse Stage

Alice Atkins & Lucy Buskowa; Aspire School Of Dance; Bex Crew; Bollywood Dance WIth Flexit; Charity Sango & Anisha Uddin; Daisy Lewis; Emily Millet; Freda March; Grants Irish Dance; Ije Amaechi; Jump The Vortex - Barn Dance; Lloyd Henley; Robert Parker; Roxy Searle; The Voice Talent Show Winners.

** Nettlebed Stage

Dilanga; My Pet Junkie; Philip Storey; Tara London; The Folk; The Jolenes; The New Town Centres; The Whybirds.

** Priory Park

Adam Williams; Agent M; Blunt Beats Crew; DJ Derek; Erbalist; Hannah Brown; Tim Star.

** Arcadeclectic

Asbo Derek; Blair Dunlop; Daniel Adey & Amy Rafferty; Joy T Chance; Lee Clayden; Lika Sharps; Pog; Spandex Ballett; The Finger Choppers.

** St Mary’s

A & E Old Time String Band; Blair Dunlop; Covenant Praise Church Choir; David Gibb & Elly Lucas; Nigel Shaw & Carolyn Hillyer; Randolph Matthews & Byron Johnston; Village Well; Worlds Arts Platform.

Related articles

Most Read

Most Read

Latest from the Welwyn Hatfield Times

Hot Jobs

Show Job Lists