Welwyn Garden City get bye to preliminary round of Buildbase FA Trophy after draws for early rounds are revealed

PUBLISHED: 14:25 06 July 2018 | UPDATED: 14:31 06 July 2018

Welwyn Garden City will play in the Buildbase FA Trophy for the first time this season. Picture: Simon Cooper/PA Wire

Welwyn Garden City will play in the Buildbase FA Trophy for the first time this season. Picture: Simon Cooper/PA Wire

PA Archive/PA Images

Welwyn Garden City's first foray into the Buildbase FA Trophy will begin on round later than expected after they were given a bye to the preliminary round.

The Citizens earned the right to play in non-league football’s premier cup competition after their championship-winning season in the Spartan South Midlands League Premier Division.

And the new Southern League East Division side will start away to Chipstead, another step four outfit who will play in the Bostik South Central.

The match at the Surrey club’s NRT Stadium will be played on Saturday, October 13.

Potters Bar Town’s promotion, which lifted them into the Bostik Premier Division, means they don’t enter the competition until the first qualifying round, now one round later than WGC.

The draw for that round will be made at a later date with the match being played on October 27.

Preliminary round in full

1 Sheffield or Prescot Cables v Kendal Town

2 Pickering Town v Stocksbridge Park Steels

3 Marske United v Atherton Collieries or Runcorn Linnets

4 Radcliffe v Cleethorpes Town or Mossley

5 Droylsden or Widnes v Tadcaster Albion

6 Trafford or Colne v Ramsbottom United

7 Skelmersdale United v Frickley Athletic

8 Ossett United v Colwyn Bay

9 Morpeth Town v Glossop North End or Brighouse Town

10 Clitheroe v Pontefract Collieries

11 Spalding United v Carlton Town

12 Wisbech Town v Coleshill Town or Kidsgrove Athletic

13 Peterborough Sports v Cambridge City

or Sutton Coldfield Town

14 Gresley v Newcastle Town

15 Belper Town v Stamford

16 Chasetown v Lincoln United

17 Soham Town Rangers v AFC Mansfield

18 Leek Town v Loughborough Dynamo or Market Drayton Town

19 Bromsgrove Sporting or Corby Town v Yaxley

20 Chipstead v Welwyn Garden City

21 Berkhamsted v South Park

22 Barking v Hayes & Yeading United

23 AFC Dunstable v Witham Town or Coggeshall Town

24 Hythe Town v FC Romania

25 Felixstowe & Walton United v Sevenoaks Town

or Grays Athletic

26 Aylesbury United v Mildenhall Town

27 Didcot Town or Thamesmead Town v Hertford Town

28 Greenwich Borough v AFC Sudbury or Egham Town

29 Dunstable Town v Northwood

30 Ashford United v Bracknell Town

or Haywards Heath Town

31 Faversham Town v Sittingbourne

32 Phoenix Sports v Ramsgate

33 Bedfont Sports v Whitstable Town

34 Canvey Island v Cray Wanderers

35 Tilbury v Bedford Town or Cheshunt

36 Bury Town or Horsham v Ware

37 Romford or Great Wakering Rovers v East Grinstead Town

38 Dereham Town v Barton Rovers or Kempston Rovers

39 VCD Athletic v Hanwell Town

40 Aylesbury v Herne Bay

41 Three Bridges v Molesey

42 Waltham Abbey or Hastings United v Whyteleafe or Bowers & Pitsea

43 Ashford Town (Middx) v Westfield

or Heybridge Swifts

44 Uxbridge or Chalfont St Peter v Maldon & Tiptree

45 Brentwood Town v Marlow

46 Aveley or Tooting & Mitcham United v Basildon United

47 Slimbridge or Winchester City v Melksham Town

48 AFC Totton v North Leigh

49 Yate Town v Blackfield & Langley or Highworth Town

50 Cinderford Town v Evesham United or Moneyfields

51 Bideford v Street

52 Thatcham Town v Cirencester Town

53 Mangotsfield United v Kidlington

54 Larkhall Athletic v Thame United
55 Fleet Town v Barnstaple Town

56 Bristol Manor Farm v Paulton Rovers

Most Read

Most Read

Latest from the Welwyn Hatfield Times

Hot Jobs

Show Job Lists